Книги

Як знаходити та обирати хороші книги

Перша й найважливіша порада: неможливо знайти хорошу книгу, не читаючи.

Нехай, це звучить насмішкувато, але ті, хто запитують «як знайти хорошу книгу?», скоріш за все небагато читають, або читають поверхнево. Та хіба це має значення, якщо питання важливе й мусить мати відповідь?

По-перше, кожна прочитана книга має десятки, а то й сотні ідей, які можна досліджувати . Чим більше читаєш, тим більше можна прочитати далі. Для мене проблема не в пошуку книг — їх дуже багато — а в тому, яку книгу обрати. Про це в другому розділі статті.

Отже, проблема складається із двох частин:

 1. Знайти хорошу книгу
 2. Обрати, яку читати далі

Знайти книгу

Тут у бій йдуть особисті уподобання. У мене визначилися деякі вимоги до книги, яку хочу прочитати:

 • Не читаю книгу, якщо її не переклали мінімум 5 мовами;
 • Не читаю книгу, якщо автор вихваляє себе на обкладинці;
 • Не читаю книгу, якщо автор самостійно не використав усі свої поради;

Ці принципи допомагають мені оминати дешеві, сенсаційні книги. Не можу довіряти порадам про спорт та здоровʼя, якщо автор — товстезний курдюк.

Далі, є три способи, які завжди поповнюють мій список книг:

 1. Поради з інших книг. Автори зазвичай згадують инших авторів та їхні книги. Якісна нехудожня книга буде мати сотні посилань на инші книги наприкінці. Я зазвичай переглядаю той список, виписую поради та прочитую рецензії. Книжки, які мені сподобалися, потрапляють у мій список. Кожна прочитана книга — незамінний путівник до нових книг.
 2. Запитуйте в знайомих. Люди з радістю діляться досвідом і якщо запитати про книгу, то щиро поділяться. Звісно, якщо вони читають книги. А якщо ні, то слід задуматися, чи потрібен такий знайомий. Смаки різняться, але знайомі можуть порадити якісну книгу. Просто запитуйте, чи прочитали вони щось вартісне. До того ж, у вас буде тема для обговорення.
 3. Складені списки. Знайдіть спільноти з вашими інтересами. Зазвичай вони складають списки рекомендованих книг. Я користуюсь списками Ycombinator, Reddit Філософія та Reddit Booklist.

Обрати книгу

Якщо слідувати цим простим порадам, то список книг постійно буде величезний. Я складаю загальний список, де вже понад 100 книг, та список на рік, де зараз 40 книг.

Але як обрати, що читати далі?

 • Не читайте книги з одною темою. Чим більше читаєте книги з одною темою, тим менше отримуєте знань із кожної. Звісно, якщо ви не пишете дисертацію про ліве стегно африканського слона.
 • Перевіряйте на корисність. Чи можна ідеї з книги використати у вашому житті? Чи зробить книга ваше життя кращим? Над чим збираєтеся працювати вже завтра? Якщо сумніваєтеся — не читайте.
 • Готуйтеся до серйозних книг. Можна одразу взяти підручних із психології для 4 курсу університетів, але користі з нього нуль. Спочатку прочитайте декілька психологічних книг для широкого загалу. Часто, цього буває достатньо, якщо ви не збираєтесь відкривати практику психології та лікувати людей.
 • Відкидайте книгу, якщо 1) вона легка, 2) надто складна. Перше свідчить, що ви її переросли і нічому не навчитеся; друге, що не доросли і також нічому не навчитеся. То який сенс читати? Нехай лежить та чекає кращих часів. Завжди можна до неї повернутися.

Важко знаходити хороші книги. Але ще складніше знаходити час, щоби їх читати.

Книгозбірня в Трело

Дотримуючись порад вище, я створив окрему дошку в Трело для книг. Трело користуватися зручно, бо є додаток для смартфона та веб версія. Усе швидко синхронізується.
trello kartoteka golovonog

У дошці є три розділи: Список, План на рік та Прочитане.

 • У список кидаю будь-які поради із книг, статей та від знайомих.
 • План книг на рік складаю в січні. Це 40-50 книг, які пройшли відбір. Якщо прочитав усі, а рік не закінчився, починаю читати книги із загального списку.
 • Коли прочитав книгу, переношу в Прочитане.

Я веду нотатки з книг, які зберігаю в окремих документах у Дропбоксі. Ланку на документ додаю в картку книги в Трело.
trello kartoteka golovonog

У такий спосіб, завжди маю список книг, які збираюсь прочитати за рік та нотатки з усіх книг, що прочитав. Шукати потрібну книгу зручно — у Трело є пошук.

Користуючись нагодою, прошу поділитися 1-3 книгами, які ви вважаєте обовʼязковими до прочитання. Якщо є час, опишіть, чому радите саме ці книги.

Підписатись на розсилку

Один раз на тиждень відправляю нові матеріяли з блоґу та просто корисні статті. Без спаму та реклами.

Поділитися
Телеграмнути

Write a Comment

Comment