Як знаходити та обирати хороші книги

Перша й найважливіша порада: неможливо знайти хорошу книгу, не читаючи.

Нехай, це звучить насмішкувато, але ті, хто запитують «як знайти хорошу книгу?», скоріш за все небагато читають, або читають поверхнево. Та хіба це має значення, якщо питання важливе й мусить мати відповідь?

По-перше, кожна прочитана книга має десятки, а то й сотні ідей, які можна досліджувати . Чим більше читаєш, тим більше можна прочитати далі. Для мене проблема не в пошуку книг — їх дуже багато — а в тому, яку книгу обрати. Про це в другому розділі статті.

Отже, проблема складається із двох частин:

 1. Знайти хорошу книгу
 2. Обрати, яку читати далі

Знайти книгу

Тут у бій йдуть особисті уподобання. У мене визначилися деякі вимоги до книги, яку хочу прочитати:

 • Не читаю книгу, якщо її не переклали мінімум 5 мовами;
 • Не читаю книгу, якщо автор вихваляє себе на обкладинці;
 • Не читаю книгу, якщо автор самостійно не використав усі свої поради;

Ці принципи допомагають мені оминати дешеві, сенсаційні книги. Не можу довіряти порадам про спорт та здоровʼя, якщо автор — товстезний курдюк.

Далі, є три способи, які завжди поповнюють мій список книг:

 1. Поради з інших книг. Автори зазвичай згадують инших авторів та їхні книги. Якісна нехудожня книга буде мати сотні посилань на инші книги наприкінці. Я зазвичай переглядаю той список, виписую поради та прочитую рецензії. Книжки, які мені сподобалися, потрапляють у мій список. Кожна прочитана книга — незамінний путівник до нових книг.
 2. Запитуйте в знайомих. Люди з радістю діляться досвідом і якщо запитати про книгу, то щиро поділяться. Звісно, якщо вони читають книги. А якщо ні, то слід задуматися, чи потрібен такий знайомий. Смаки різняться, але знайомі можуть порадити якісну книгу. Просто запитуйте, чи прочитали вони щось вартісне. До того ж, у вас буде тема для обговорення.
 3. Складені списки. Знайдіть спільноти з вашими інтересами. Зазвичай вони складають списки рекомендованих книг. Я користуюсь списками Ycombinator, Reddit Філософія та Reddit Booklist.

Обрати книгу

Якщо слідувати цим простим порадам, то список книг постійно буде величезний. Я складаю загальний список, де вже понад 100 книг, та список на рік, де зараз 40 книг.

Але як обрати, що читати далі?

 • Не читайте книги з одною темою. Чим більше читаєте книги з одною темою, тим менше отримуєте знань із кожної. Звісно, якщо ви не пишете дисертацію про ліве стегно африканського слона.
 • Перевіряйте на корисність. Чи можна ідеї з книги використати у вашому житті? Чи зробить книга ваше життя кращим? Над чим збираєтеся працювати вже завтра? Якщо сумніваєтеся — не читайте.
 • Готуйтеся до серйозних книг. Можна одразу взяти підручних із психології для 4 курсу університетів, але користі з нього нуль. Спочатку прочитайте декілька психологічних книг для широкого загалу. Часто, цього буває достатньо, якщо ви не збираєтесь відкривати практику психології та лікувати людей.
 • Відкидайте книгу, якщо 1) вона легка, 2) надто складна. Перше свідчить, що ви її переросли і нічому не навчитеся; друге, що не доросли і також нічому не навчитеся. То який сенс читати? Нехай лежить та чекає кращих часів. Завжди можна до неї повернутися.

Важко знаходити хороші книги. Але ще складніше знаходити час, щоби їх читати.

Книгозбірня в Трело

Дотримуючись порад вище, я створив окрему дошку в Трело для книг. Трело користуватися зручно, бо є додаток для смартфона та веб версія. Усе швидко синхронізується.
trello kartoteka golovonog

У дошці є три розділи: Список, План на рік та Прочитане.

 • У список кидаю будь-які поради із книг, статей та від знайомих.
 • План книг на рік складаю в січні. Це 40-50 книг, які пройшли відбір. Якщо прочитав усі, а рік не закінчився, починаю читати книги із загального списку.
 • Коли прочитав книгу, переношу в Прочитане.

Я веду нотатки з книг, які зберігаю в окремих документах у Дропбоксі. Ланку на документ додаю в картку книги в Трело.
trello kartoteka golovonog

У такий спосіб, завжди маю список книг, які збираюсь прочитати за рік та нотатки з усіх книг, що прочитав. Шукати потрібну книгу зручно — у Трело є пошук.

Користуючись нагодою, прошу поділитися 1-3 книгами, які ви вважаєте обовʼязковими до прочитання. Якщо є час, опишіть, чому радите саме ці книги.

Чому книги про мотивацію та розвиток не працюють

У 2016 я прочитав 66 книг, 12 з яких були нехудожніми. Серед того, що я прочитав були:

 • Птаха за птахою. Енн Ламотт
 • Ефект плато. Боб Салліван
 • Візуалізуй це. Девід Сіббет
 • Сам собі MBA. Джош Кауфман

Дивовижні книги, які змінили життя не однієї людини — принаймні про це написали маркетери на обкладинках. Сповнений віри, я прискіпливо робив нотатки головних ідей та порад. От тільки одна проблема — після цих книг я почував себе більш нещасним, аніж до них.

Наприклад, я прочитав книгу про те, як будувати свій бізнес. Дізнався про деталі планування, фінансування та роботи з командою. До того ж, у книзі були приклади людей, які досягли успіху, дотримуючись цих порад. Здавалося б, чого в цьому поганого та у чому проблема?

Проблема в тому, що ми не використовуємо нові знання

Справа в психології людини. Абсолютно природно хотіти змінити своє життя, порівнювати себе із досягненнями знайомих та самому хотіти зробити щось. Можливо, саме тому ми починаємо читати книги «Як заробити мільйон» та «Сам собі МВА». Але якщо не використовувати знання із цих книг, то вони приносять ще більше невдоволення.

Тобто людині легше, якщо вона не знає, як розпочати свою справу й нічого не робить, щоби її почати, аніж знає, що робити, але нічого не робить. Фух, складне речення.

Не читайте повчальні книги, якщо не плануєте використовувати набуті знання. Вони принесуть тільки нещастя.

Уже кілька років я мрію про власну базу знань, але я не можу знайти програму, яка б відповідала всім вимогам. Нічого поганого — зроблю, коли знайду. Але нещодавно я прочитав декілька статей про те, як організовувати базу знань, де автори описують власні здобутки та системи роботи з інформацією. Легко здогадатись, що раніше я почував себе краще. Тепер я ще більше хочу власну базу знань, але не можу її зробити, бо не маю програми. Замкнуте коло. Хочу, але не можу.

Що робити

Здається, що все просто — прочитати книгу й почати використовувати нові знання. Здається, що саме такий план пропонують усі сучасні книги. Насправді ж, просте прочитання книги нічого не дасть, хіба що понизить самооцінку та ще більше пригнітить. Знання треба використовувати.

Я зазвичай намагаюсь працювати з книгою. Цей процес має декілька принципів:

 • завжди робити нотатки
 • корисні поради виписувати в окрему дошку в Трело
 • одразу ж планувати коли і як використовувати нові знання
 • відкидати пораду, якщо не зможу її зараз же втілити в життя
 • якщо порада вимагає довгого втілення і впевнений, що це варто зробити, то записую в плани на майбутній рік-два-три й одразу ж починаю планувати втілення

Ці принципи дозволяють мені позбуватися відчуття, що я знаю як робити, але не роблю. Читаючи книгу, я одразу ж фільтрую ідеї, які варто використати. Якщо ідея не проходить фільтр, або я розумію, що ідея цікава, але я не впевнений, що саме це хочу робити — значить вона не для мене. Це нормально, почуття провини тут зайве.

Нові знання без застосування не просто зайвий багаж, але шкідливий багаж. З собою варто брати тільки те, що корисне та те, що точно можна використати. Усе инше можна залишити.

«Підштовхни» — Річард Талер, Кас Састейн

nudge-cover-top

★★★★

Швидкий підсумок: «Підштовхни» вчить, як будувати оточення, яке підштовхує людей несвідомо приймати кращі рішення, або рухатись у правильному напряму. Книга описує можливості побудови архітектури вибору.

Ця книга вирізняється від инших тим, що вона сфокусована на дизайні оточення загалом, а не на покращенні внутрішнього стану чи життя окремої людини.

3 уроки з книги:

1. Поштовх — це тонкий натяк, або зміна оточення, який спрямовує до певного рішення, але не примушує й не позбавляє вибору.

Ваш друг колись насміхався з вас, бо ви не хотіли йти гуляти? А зрештою ви збирались і шли на вулицю? Це поштовх.

Якщо подібне правильно використовувати, то ми можемо приймати рішення, які призводять до кращих результатів. Наприклад, якщо в магазині біля каси поставити кошик із фруктами, а не із солодощами, ми будемо купувати більше фруктів — просто тому, що вони вже на місці, а за солодощами треба буде йти. Це перевірено. І це маленький поштовх, щоби ми були здоровішими.

2. Один із найпотужніших поштовхів — щось стандартне, типове (default).

Щось стандартне — потужний поштовх, який вимагає від нас активної дії, щоби щось змінити. Іноді можна побудувати такі ситуації, коли стандартний вибір — найкращий.

Наприклад, автоматична оплата тренажерного залу. Якщо щомісячна плата буде зніматися із картки автоматично, а щоби скасовувати її треба зробити дію — зайти в онлайн банкінг та скасовувати платню, то ми будемо «змушені» = підштовхнуті до занять спортом. Зрештою, позискує наше здоровʼя та тренажерний зал, який має клієнта.

3. Коли держава використовує техніку поштовху, здобуває все суспільство.

Один із прикладів, який спрацював у Європі — боротьба із викидами вуглекислого газу.

Коли заводи були зобовʼязані подавати звіти із кількістю шкідливих викидів, їхня кількість стрімко знизилась. У законі нічного не було про вимогу знизити викиди, а лише подавати звіти. Але критики та журналісти обговорювали важливе питання для суспільства та тицяли пальцями, а бізнес природно хоче бути другом суспільству, отже, змушений був стати більш «зеленим». Їх не примушували, а спокійно підштовхнули.

Що ще можна дізнатись із книги:

 • Дві причини, чому ми приймаємо неправильні рішення
 • Чому слід купувати маленьку порцію попкорну в кіно
 • Як компанії використовують нашу сприйнятливість до підштовхування
 • Як ми можемо використовувати підштовхування, щоби досягати власної мети

Повна назва книги: «Підштовхни: покращення думок про здоровʼя, багатство та щастя» // «Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth, and Happiness».

Українського перекладу немає.

Атлант розправив плечі: ще один переклад з російської

«Титани у пеклі». Ілюстрація Гюстава Доре до «Божественної комедії» Данте. Wikimedia Commons

Кожен перекладач має декілька історій про свої невдалі переклади. Свій перший досвід ганьби я здобув у 2010 році в аеропорту Парижа. Мого друга затримали на кордоні й прискіпливо перевіряли. Англійської він не знав, отже я мусив допомагати. Доперекладався я до того, що Ярослав ледь не лишився штанів і дивом не отримав заборону на перетин французького кордону. Все минулось, але я запамʼятав, що перекладати — серйозна справа.

Сьогодні я розумію, що перекладати важче, аніж написати книгу, бо недостатньо знати мову першоджерела й орієнтуватися в мові перекладу. Треба володіти стилістикою та психологією, мати почуття побудови тексту й вміти перевтілюватись в образ письменника. Перекладач має однакову владу над свідомістю читача, як і автор. Перекладач займає місце посередника, який може спаплюжити навіть геніальний текст.

Перекласти суто слова зможе будь-який копірайтер на фрілансі. Вдало перекласти книгу зможе тільки той, хто не лінується шукати, вчитись й робити помилки. Згадую в тему слова Осипа Мандельштама про те, як перекладають книги:

«…спочатку напівголодний, зашуганий перекладач (точніше, декласований безробітний інтелігент, ні в якому разі не літератор) напівграмотно перебріхує оригінал, а потім “редактор” працює над перекладом і надає йому більш-менш людського вигляду, звичайно ж не розгортаючи оригінал, в кращому випадку рахуючись з граматикою і здоровим глуздом. Я стверджую, що так у нас видають сотні книг, майже всі…»

Здається, що з 1929 року, коли Мандельштам написав ці слова, нічого не змінилось. От тільки тепер напівграмотні перекладачі й редактори переконані у своїй правоті, пишаються своєю халтурою й споглядають на усіх зверхньо. Саме таке відчуття складається після прочитання перекладу книги «Атлант розправив плечі» Айн Ренд. Пропоную розглянути три проблеми цього видання: назву, зворот зі «що» та власне проблеми перекладу.

Переклад назви книги

Перше, що здивувало в українському перекладі — назва «Атлант розправив плечі». Не можу зрозуміти, чому Atlas shrugged переклали «Атлант розправив плечі», адже він нічого не розправив, але знизав. Shrugged в англійській має два значення:

shrug — англ.:
1) зни́зувати плечи́ма, стену́ти плече́м
2) відкидати, відхиляти (щось, як не варте уваги)

До того ж, варто лише переглянути список перекладів книги на инші мови в Вікіпедії, щоб зрозуміти, що «Атлант розправив плечі» далеко неідеальний.

Голландською: Atlas in Staking — Атлант страйкує
Французькою: La révolte d’Atlas — Повстання Атланту
Німецькою: Wer ist John Galt? — Хто такий Джон Ґолт?
Італійською: La rivolta di Atlante — Повстання Атланту
Польською: Atlas Zbuntowany — Бунтівний Атлант
Португальською: Quem é John Galt? — Хто такий Джон Ґолт?

Бачимо два напрямки в перекладі до 1) бунт, постання; 2) Джон Ґолт. Зрозуміло, що перекладач має право перекласти назву, як буде доцільно мовою перекладу, але чи не дивно, що український варіянт «Атлант розправив плечі» має лише одного побратима — російський переклад?

Російською: Атлант расправил плечи

Отже аналогія не тільки очевидна, а бʼє в око. Рушаємо далі.

Пасивний зворот після «що»

Читаючи Атланта, можна зустріти кострубаті речення з дивним пасивним зворотом після «що». На жаль, я не знайшов відповідного терміну, щоби описати проблему, тому залишаю просто «пасивний зворот після «що». Ось декілька прикладів:

ні
так
Зайшовши за паркан у світлі вуличного ліхтаря, що колись був відкинув тінь незнайомця на бруківку, вона зазирнула до вікна свого кабінету.
Чому не написали просто «який колись відкинув тінь?»
Даґні виклично всміхнулася, пригадуючи ті перегони, що вона їх улаштувала його світляним сторінкам.
Не розумію, чому не влаштовує звичне «перегони, які вона улаштувала».
Не хотілося відхиляти пропозицію перемир’я — тим більше, після моєї перемоги, що вони її цілком усвідомлюють.
Знову ж, дивний переклад, коли можна використати хоча б звичну форму «яку вони усвідомлюють».

Спробуємо ще. Я наводжу приклади із дивним «що», не говорячи свої варіанти. А ви оцініть, наскільки правильний переклад в книзі й наскільки приємно таке читати:

Ріарден усміхнувся — до своєї провини, якої не хотів визнавати, до пояснень, що до них не зобов’язаний був удаватися, — і відповів: […]

У купі мотлоху було багато битого скла, гуми, пластмаси, а також уламки сланцю, що його зазвичай використовують для графітових ізоляторів.

Ця сценка, що вона її зараз згадувала тут, під землею, здавалася нереальною.

[…] передаючи ніде не зареєстровані суми підставним власникам зруйнованих копалень — суми, що їх передавалося і приймалося крадькома, як серед злочинців; анонімні суми, що їх вкладалося в ненадійні контракти, коли обидві сторони усвідомлювали, що в разі ошуканства постраждає одурений, а не шахрай і злодій; […].

Чи не дивно виглядають ці речення? Здається, що редактор просто не читав текст, а коректор пропустив через автоперевірку орфографії в Ворді й на тому питання перекладу вирішили. Далі — найцікавіше.

Атланта переклали з російської — це факт

В книзі можна знайти сотню речень із дивними зворотами та незрозумілими висловами. Варто перевірити речення в англійському першоджерелі, щоб зрозуміти — проблема глибше — в самому джерелі.

Я довго вагався, порівнюючи сторінку за сторінкою англійський, російський та український текст. Перечитував тлумачні словники Оксфорду, Кембриджу, та англійсько-українські словники іменки e2u.org.ua. Висновок у мене лише один — Атланта не просто неуважно редагували — книгу свідомо переклали з російської, а на обкладинці пишно написали «переклад з англійської». Тому й проблема в першоджерелі. Саме російський переклад Ю.Соколової з Альпіни Паблішерз був «оригінальним» для перекладу українською. Тому зустрічаємо дивності.

Наводжу приклади:

Уздовж тротуару поставили дощаний паркан, стару будівлю готувалися руйнувати: вона вже не витримувала натиску часу.

Вдоль тротуара поставили дощатый забор, старое здание начинали сносить: оно все-таки не выдержало напора времени.

A plank barrier had been raised along the sidewalk: the old building was being demolished; it had given up, at last.

Неможливо, щоби два перекладачі однаково неправильно переклали англійське фразове дієслово, адже give up — здаватися, кидати, облишати. Тобто будівля «нарешті здалася».

У замку її вхідних дверей прокрутився ключ; вона чекала, хотіла почути цей звук.

В замке входной двери повернулся ключ; она ждала, хотела услышать этот звук.

She heard a key turning in the door of her apartment; this was the sound she had waited for, had wanted to hear tonight.

Я вважаю за неможливе, щоби два різні перекладачі, яких різнять досвід, вік та мова, зробили переклад цього англійського речення з різницею лише в одне слово — її. У першоджерелі речення має таке значення: «Вона почула, як повернувся ключ у дверях її квартири […]».

Ошмаття моху, що звисали з даху, і вологе листя кущів навколо дверей робили їх схожими на слинявий рот; численні фіранки, що ними було обчеплено всю кімнату, не покращували враження.

Свисающие с крыши пряди мха и влажная листва превращали густую растительность вокруг двери в подобие слюнявого рта; многочисленные занавески, загромождавшие тесную комнатку, впечатления не меняли.

Hanging strands of moss and clots of waxy foliage made the thick vegetation look as if it were drooling; the too many draperies, hanging in the stagnant air of a small room, had the same look.

По-перше, в оригіналі немає «даху і дверей», але є в російському тексті. По-друге, англійське речення закінчується так: «(фіранки) мали такий самий вигляд», що можна творчо перекласти «справляли таке ж враження». Російський перекладач вирішив написати «впечатления не меняли» — це його право. Та от український перекладач вирішив не завдавати собі даремно праці й написав «не покращували враження», повторюючи свого російського колегу.

Даґні виклично всміхнулася, пригадуючи ті перегони, що вона їх улаштувала його світляним сторінкам. «Мене вже не обтяжують терміни, — подумала вона. — Ані термінів, ані перепон, ані меж».

Дагни вызывающе улыбнулась, вспоминая ту гонку, которую задала его страницам; теперь перед ней не стояло сроков, подумала она, – ни сроков, ни преград, ни пределов.

She smiled defiantly, remembering the race she had run against its changing pages; there were no deadlines now, she thought, no barriers, no threats, no limits.

В будь-якому словнику є правильний переклад слова difiantly — «зухвалий». Викличний — це російською «вызывной», наприклад, «виклична повістка». Іншого значення українські словники не надають.

Друга помилка в реченні ще цікавіша, адже героїня влаштувала перегони якимось «світляним сторінкам». В оригіналі вжито слово changing — «мінливий». Тобто сторінки календаря змінювались, а не світились.

Приклади говорять самі за себе. Не варто й сумніватися, що український перекладач наслідував російського. Він зайняв пасивну позицію, свідомо годуючи читача некебітним подвійним перекладом з російської мови.

Поганий переклад може знищити книгу.

На власному досвіді знаю, що важко зробити переклад, який відтворить тон і стиль першоджерела й впишеться в другу мову з усіма її відтінками та відмінностями. Перекладати — важко, але ще важче тримати в руках поганий переклад хорошої книги.

Намісць висновку

Не треба довічно обговорювати проблеми українських видавництв, шукаючи виправдання. Думаю, можна зрозуміти невдалий переклад з арабської, перської чи маратхі. Але з нашими мовними вишами, які кожен рік випускають тисячі нових знавців романо-германських мов, робити поганий переклад з англійської — ганьба.

Я переконаний, що головна проблема в тому, що в нас немає редакторського стандарту для перекладеного тексту. Редактори читають переклад так само, як і оригінальний твір українською, керуючись думкою, що змінювати перекладений текст не можна. До того ж, редактори занадто довіряють своїм працівникам — наче освічені люди, філологи, мають роки досвіду — значить можна не перевіряти прискіпливо. А те, що в перекладі чудасії — нікого вже не турбує.

Отже Мандельштам мав слушність — напівграмотний перекладач перебріхує оригінал, а редактор допрацьовує, не заглядаючи у першоджерело.

Зрозуміло, що видавцям зараз важко. Але кому легко? Або ми, видавці, автори й перекладачі працюємо не щадячи сил, або ми самостійно знищимо молодий рух до україномовної літератури.

«Розкажи. Читати, думати, обговорювати» — Е. Чамберс

Книга Розкажи Чемберс
★★★★
Як показати дітям, що читати — круто.

Книга для батьків, вчителів та тих, хто вважає, що людству треба більше читати. Сподобались практичні поради в кожному розділі. Структура виглядає так:

ідея ⟶ чому важливо ⟶ що робити.

Цікавинки:

• Людина — не читач за своєю сутністю. Ми набуваємо вміння читати й писати, бо це не вроджена необхідність, як ходити. Пройшли тисячі років, перш ніж у людини зʼявилась потреба вчитись читати. Ці тисячі років кожна людина переживає наново за кілька років дитинства.

• Я часто чув, що люди не люблять читати, але жодного разу не зустрічав тих, хто не любив би слухати. Жарти, анекдоти, плітки, новини — історії життя цікавлять кожного. Антропологи стверджують, що традиція усної розповіді почалась за ранніх форм суспільства. З цих форм виросли усі види літератури: поезія, проза, драма, історична наука, релігія, філософія. Завдяки художнім образам ми описуємо життя і його значення. Саме завдяки усним історіям, які чуємо в дитинстві, ми з часом починаємо читати книги.

• Читання — один з найскладніших мозкових процесів. Коли ми читаємо самі собі, залучено три долі мозку. Одна оброблює звуки, які асоціюються зі словами та ілюстраціями. Друга аналізує візуальну інформацію: літери, слова, картинки. Третя порівнює значення слів, висловів та усього тексту з тим, що нам вже відоме. Виходить, що у нас в голові є архів усього почутого, побаченого та прочитаного. Працюючи над кожним новим текстом, мозок звертається до архівів, щоб знайти відповідності. Якщо їх немає, то ми називаємо такий текст важким. Чим більше відповідностей між новим текстом і тим, що ми вже знаємо, тим легше зрозуміти новий текст.

• Якщо на основі книги створили фільм або театральну виставу, то між автором та читачами стоять інтерпретатори — продюсер, режисер, актори, оздоблювачі, композитор. Кожен з них має свій власний погляд на картину, і цей погляд передає глядачам. Але, читаючи книгу, ми залишаємось один на один з собою та автором. Тепер ми самі собі продюсер, і режисер, і актори. Ніхто не заважає спілкуватись з автором. Ось чому читання книг — дуже важка й глибока форма спілкування. Щоб отримувати задоволення від книг, треба мати певний досвід й майстерність. Тому, читання важче за перегляд фільму.

• Щоб надихнути дитину читати, треба виконати три складові:

Розкажи. чотири складові як навчити дітей читати

• Наскільки довго дитина може читати? Відповідь проста: нехай читає доти, поки може утримати увагу та зацікавленість і … ще трошки.

• Спробуйте зіграти в просту гру з тим, кого ви добре знаєте. Почніть з запитання «Хто ти?» і продовжуйте запитанням «Звідкіля ти це знаєш?» Ви здивуєтесь, коли зрозумієте, що дуже важко розповідати про себе без історій, описів чи жартів про власне життя. Частіше за усе на запитання «Звідкіля ти це знаєш?», ви почуєте спогади розповідей батька, матері, бабусі й дідуся, друзів. Якщо задавати це запитання дуже довго, то виявиться, що ми цілком складаємося з різних розповідей инших людей про нас. Якби ці історії були иншими, ми були б иншими людьми.