Книги

«Підштовхни» — Річард Талер, Кас Састейн

nudge-cover-top

★★★★

Швидкий підсумок: «Підштовхни» вчить, як будувати оточення, яке підштовхує людей несвідомо приймати кращі рішення, або рухатись у правильному напряму. Книга описує можливості побудови архітектури вибору.

Ця книга вирізняється від инших тим, що вона сфокусована на дизайні оточення загалом, а не на покращенні внутрішнього стану чи життя окремої людини.

3 уроки з книги:

1. Поштовх — це тонкий натяк, або зміна оточення, який спрямовує до певного рішення, але не примушує й не позбавляє вибору.

Ваш друг колись насміхався з вас, бо ви не хотіли йти гуляти? А зрештою ви збирались і шли на вулицю? Це поштовх.

Якщо подібне правильно використовувати, то ми можемо приймати рішення, які призводять до кращих результатів. Наприклад, якщо в магазині біля каси поставити кошик із фруктами, а не із солодощами, ми будемо купувати більше фруктів — просто тому, що вони вже на місці, а за солодощами треба буде йти. Це перевірено. І це маленький поштовх, щоби ми були здоровішими.

2. Один із найпотужніших поштовхів — щось стандартне, типове (default).

Щось стандартне — потужний поштовх, який вимагає від нас активної дії, щоби щось змінити. Іноді можна побудувати такі ситуації, коли стандартний вибір — найкращий.

Наприклад, автоматична оплата тренажерного залу. Якщо щомісячна плата буде зніматися із картки автоматично, а щоби скасовувати її треба зробити дію — зайти в онлайн банкінг та скасовувати платню, то ми будемо «змушені» = підштовхнуті до занять спортом. Зрештою, позискує наше здоровʼя та тренажерний зал, який має клієнта.

3. Коли держава використовує техніку поштовху, здобуває все суспільство.

Один із прикладів, який спрацював у Європі — боротьба із викидами вуглекислого газу.

Коли заводи були зобовʼязані подавати звіти із кількістю шкідливих викидів, їхня кількість стрімко знизилась. У законі нічного не було про вимогу знизити викиди, а лише подавати звіти. Але критики та журналісти обговорювали важливе питання для суспільства та тицяли пальцями, а бізнес природно хоче бути другом суспільству, отже, змушений був стати більш «зеленим». Їх не примушували, а спокійно підштовхнули.

Що ще можна дізнатись із книги:

  • Дві причини, чому ми приймаємо неправильні рішення
  • Чому слід купувати маленьку порцію попкорну в кіно
  • Як компанії використовують нашу сприйнятливість до підштовхування
  • Як ми можемо використовувати підштовхування, щоби досягати власної мети

Повна назва книги: «Підштовхни: покращення думок про здоровʼя, багатство та щастя» // «Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth, and Happiness».

Українського перекладу немає.

Підписатись на розсилку

Один раз на тиждень відправляю нові матеріяли з блоґу та просто корисні статті. Без спаму та реклами.

Поділитися
Телеграмнути

Write a Comment

Comment